Bolest jménem šikana
Radim je člověkem s nemalými zkušenostmi s prací pro veřejnost či s mládeží. S lektorskou činností však v jihočeském Jindřichově Hradci začal s podporou Nadace Mezinárodní potřeby (NMP) a se zázemím certifikované organizace ACET z.s. od 1. ledna 2018 takříkajíc „na zelené louce“. Přímo s tímto typem práce totiž neměl předchozí zkušenosti, nemohl navázat ani na již zavedenou činnost jiných lektorů v oblasti. Podaří se to vůbec? K milému překvapení Radima i NMP měl v polovině března, kdy jsem navštívil jeho přednášku, již naplněný kalendář termíny ze škol pro celý rok.
Velký díl lektorských programů na školách se týká vztahů a jejich poruch. Téma šikana je proto, jak se říká, klasika. Přesto velmi rád navštěvuji právě tyto programy, protože jsou obvykle interaktivní, plné děje a otevřených diskusí a dovolují lektorovi projevit v nich svůj osobitý přístup k dětem.
Přesně tak to bylo i zde. Radim se pohybuje velmi dobře mezi podstatnými úseky programu: Kdy už se škádlení mění v šikanu? Kdo je oběť a kdo agresor? Jaké jsou jeho motivy? Kdo je publikum a jakou má roli (to je mimochodem klíčové v boji se šikanou)? Přitom dává velký prostor a důraz na to, aby ke všem bodům hovořily děti. Diskuse je bez tlaku (pokud nechceš, nemusíš se vyjadřovat, je to v pořádku), je bezpečná (nikomu se za jeho názory nesmějeme) a probíhá velmi hezky. Radim s dětmi hovoří bezprostředně, program je plný legrace i emocí a výborně jej doplňují kolektivní hry a také jedna scénka. Tyto aktivity přinášejí dětem další světlo do tématu šikany i vztahů obecně, protože se při nich lépe poznávají, učí se společně řešit úkoly a dobře komunikovat.
Přejeme tedy Radimovi mnoho zdaru v jeho činnosti lektora. Tato práce může být skvělým přínosem pro mladé ve městě i okolí.
Mgr. Petr Horáček, výkonný ředitel nadace