Doba online výuky a nucené izolace dětí začíná nést své trpké ovoce. S jakými výzvami se musí děti potýkat?
Po otevření škol byl největší zájem o všechny programy, které se týkaly online světa. Přiznám se, že vývoj, který jsme zde zaznamenali, mě dost vyděsil. Situace posledních měsíců zapříčinila, že dětem mnohem více splývá reálný a virtuální svět. Začínají se smazávat hranice. Mnoho z nich dokonce vnímá virtuální svět jako prioritní a ten reálný jen jako sekundární.
Vymysleli jsme jednoduchou aktivitu, při které si děti samy zaznamenají, jakým způsobem tráví svůj volný čas. Reálná čísla času, který děti opravdu tráví u obrazovky, jsou alarmující. Většina dětí má čtyři hodiny denně jako základ, ale v každé třídě se objevilo pár jedinců, kterým vyšlo třeba osm nebo i více hodin u displeje telefonu nebo monitoru počítače. Bez kontroly, bez omezení a bez jakéhokoliv studu, že tráví čas právě takto.
Smutné bylo, že třída i takovýto čas tolerovala a někteří ho dokonce obdivovali.
Naším cílem bylo děti povzbudit ke změně. Ačkoliv je reálný svět náročný, vzpomínky a události nás formují mnohem více a pozitivněji, když do nich investujeme sami sebe. Musím ovšem říci, že touha dětí zůstávat ve virtuálním světě je teď mnohem větší. Někteří prohlašují, že ani nechtějí nic změnit. Vyhovuje jim plytká zábava, při které jsou schopni strávit třeba sedm hodin denně na TikToku (pozn. red.: sociální síť). Tato čísla jsou opravdu reálná!
Použijeme-li jednoduchou matematiku:
Jedno video na TikToku trvá cca 30 vteřin. To je 120 videí za hodinu a 840 videí za den. Je to však 840 videí prázdnoty, přesvědčování o tom, že někdo jiný je lepší, přesvědčování o nereálných věcech. Jde o sedm hodin, při kterých mají „vztah“ s displejem místo s kamarádem.
Děti na českých školách možná netrpí tolik existenční nouzí. V dnešní složité době jsou více ohroženy jejich postoje a hodnoty. Se správným životním nasměrováním jim rádi pomáhají i lektoři z programu Zdravá mládež.
Lektorský program můžete podpořit zde.
Chcete dostávat náš měsíční newsletter „Čerstvé zprávy“ se zprávami z podpořených projektů? K odběru se přihlaste zde.
Fotografie k článku pocházejí z programu Zdravá mládež a nemají přímou spojitost s uvedeným příběhem.