„Všichni jsme zasaženi pandemií a já jsem Vám velmi vděčná, že mi pomáháte i teď,“ píše svým dárcům Karylle z Filipín. Přinášíme Vám příběhy dětí, které by bez podpory neměly vzdělání a trpěly podvýživou. I my dárcům děkujeme za všechny proměněné životy dětí z chudých a sociálně složitých poměrů.
Xyrie Suarez je v 10. třídě. Matka rodinu před pěti lety opustila a otec se živí jako rybář. Xyrie tedy musí zvládat starost o dva sourozence i svá studia. A zvládá to dobře. Její rodina a její čeští dárci jsou pro ni inspirací se nevzdat. Ráda se se sourozenci dělí o nabyté vědomosti i o jídlo, které si může díky podpoře nakoupit. Otcův skromný výdělek umožňuje nakoupit jen základní potraviny jako rýži, proto vše ostatní je pro děti lahůdka.
Také Christine Molejon vyrůstá bez matky v chatrči na mořském pobřeží. Otec živí děti rybařením a Christine se stará o své dva mladší sourozence. Nebýt podpory, jistě by už nestudovala. Odchod matky byl pro Christine emočně velmi těžký. Cítila se velmi zklamaná a opuštěná. Proto se po dokončení základní školy nechtěla zajímat o další studium. Koordinátorka dálkové adopce se jí ale věnuje a povzbudila ji, aby pokračovala ve studiu. Díky tomu a věrné podpoře svých českých dárců je teď Christine v 8. třídě (7.-10. třída odpovídá na Filipínách střední škole) a zvládá doma pomáhat s distanční výukou i svým mladším sourozencům.
České dárce má i Shaquielle Balud. Jeho rodiče jsou oba nezaměstnaní. Matka pere sousedům prádlo, otec pomáhá na stavbách, obojí je však pouze příležitostný výdělek. Kvůli nedostatku financí jejich rodině dokonce hrozilo, že budou odpojeni od elektřiny. Rodina je dárcům moc vděčná za podporu Shaquiella. Podpora jim dává naději, že nejsou sami a významně ulevuje jejich finanční situaci.
Děkujeme za proměněné životy těchto dětí!
Děti se učí online nebo samostudiem už od jara 2020. Mnoho dětí žije v oblastech, kde je internetové připojení velmi drahé, a přesto nestabilní a slabé. Rodiče často nejsou schopni nebo nemají kapacitu dětem s online studiem pomoci. Proto děti navštěvují koordinátoři programu Dálková adopce PLUS®, aby se přesvědčili, jak se dětem daří, a případně jim pomohli.
Z příspěvků dárců si děti krom internetového připojení a školních potřeb kupují jídlo. Většina dětí zůstává celé dny doma a věnuje se učení. Díky podpoře dárců si mohou nakoupit potraviny, aby se mohly najíst během dne, ne až večer společně se zbytkem rodiny. Jejich rodiče často přišli během pandemie o práci a museli se zadlužit. Matky menších dětí musely zůstat doma bez jakékoliv podpory.
Některé rodiny strádaly o jednom jídlu denně. Díky dárcům mají děti v dálkové adopci doma zdravé a chutné jídlo, které jim dává sílu a motivaci pro učení.
Před Vánoci zasáhl do životů více než 4 milionů obyvatel Filipín tajfun Rai. Půl milionu lidí se stále nemůže vrátit do svých zničených domovů. Velké škody na majetku napáchal tajfun především na ostrově Leyte (děti z této oblasti mají v kódu písmena CL). Z podporovaných dětí a rodin jsou všichni v pořádku.
Většina dospělé populace na Filipínách je očkována. Mohou se očkovat také děti od 12 do 17 let a většina podporovaných dětí se očkovat nechala. Vláda uvažuje o umožnění návratu do lavic očkovaným studentům vysokých škol a později i středních škol. Motivace k očkování je tedy u studentů velká.
Chudým dětem na Filipínách můžete pravidelnými dary i jednorázovým příspěvkem pomoci také v projektu: Jedno vejce každý den, podvýživo na Filipínách, sbohem.
Další podrobnosti o současné podobě výuky na Filipínách vzhledem k pandemii koronaviru se dozvíte v tomto článku.
Chcete dostávat náš měsíční newsletter „Čerstvé zprávy“ se zprávami z podpořených projektů? K odběru se přihlaste zde.