Radujeme se s ugandskými dětmi, jimž se po mnoha měsících nouzového stavu otevřely školy. Jaký měla nucená přestávka na děti dopad?
Začátek roku 2022 znamenal velkou událost pro všechny ugandské školáky: po 20 měsících coronavirové přestávky se znovu otevřely školy! Světově jedna z nejdelších uzavírek škol měla a bude mít na obyvatele Ugandy dopad.
Téměř dva roky byla výuka dostupná pouze pro několik málo žáků, kteří měli přístup k internetu. Velká většina ugandských dětí, především na venkově a v chudých rodinách, žádnou výuku neměla.
Mnohé děti po celé zemi proto během dlouhé izolace o vzdělání zcela ztratily zájem. Některé daly přednost práci, jiné získávaly zkušenosti s alkoholem a drogami a významně vzrostl počet těhotenství dívek mezi 15. a 18. rokem.
Žáci škol organizace International Needs se však mohli učit doma, budovy jejich škol nezarostly travou a jejich učitelé si nepotřebovali hledat jinou práci, aby se během uzavření škol uživili.
Ugandská organizace International Needs reagovala na dlouhý nouzový stav několika způsoby:
Vysílala pořady v komunitním rozhlase, kde upozorňovala rodiče na možné důsledky toho, když se děti nudí, nejsou zaměstnané učením a není nad nimi žádný dozor. Pořady varovaly rodiče, opatrovníky i děti před špatnou společností a následky milostných vztahů u náctiletých. Díky tomu se v několika rodinách podařilo uklidnit situaci, když rodiče zjistili, že je jejich dcera těhotná.
Jeden z příběhů, který se díky službě organizace International Needs obrátil k lepšímu:
Dorothy je fyzicky postižená, přesto se jí díky podpoře zahraničních dárců dařilo studovat a před pandemií byla v předposledním ročníku střední školy. Během nouzového stavu ale otěhotněla. Její rodiče ta zpráva rozlítila a trvali na potratu. Dorothy jít na potrat nechtěla, zároveň věděla, že ji rodiče vyženou z domu, protože těhotenstvím zostudila jejich rodinu.
Po vyslechnutí rozhlasového pořadu se Dorothy obrátila na organizaci International Needs. Díky poradenství se zapsala do učňovského oboru Pekařka, který přijímá i těhotné dívky a neplnoleté matky. V prosinci Dorothy porodila chlapečka a může s ním dál bydlet na koleji. Díky dovednostem, které se již naučila, si vydělá trochu peněz ve školní pekárně a zároveň pokračuje v učení.
Organizace International Needs Uganda také vytvořila, vytiskla a opakovaně rozvážela svým žákům učební materiály k domácímu studiu. Materiály se podařilo předat 2 360 žákům z celkových 3 620 studentů. To byla pro žáky velká pomoc. Podstatná část studentů ve veřejných a soukromých školách žádné studijní materiály neobdržela.
Materiály byly pojaty tak, aby jim žáci mohli porozumět i bez výkladu učitele. Domácí studium však bylo možné pouze pro studenty na vyšším stupni.
Menší děti bez schopnosti číst a psát, jejichž rodiče jsou negramotní, se neměly na koho obrátit. Učitelé se snažili takové rodiny navštěvovat, ale kvůli zákazům vycházení a omezením veřejné dopravy to nebylo možné pravidelně. Mnoho žáků se s rodinami odstěhovalo na venkov nebo bylo na dobu nouzového stavu posláno k příbuzným, proto nebylo možné jim materiály předat.
Školy International Needs se také dočkaly několika potřebných oprav a úprav, aby mohly po znovuotevření sloužit žákům ještě lépe. Díky Vánoční sbírce 2021 se školy vybavily hygienickými prostředky.
Ve městě Buikwe organizace International Needs dokončila stavbu chlapecké středoškolské ubytovny. Z bývalé, příliš malé ubytovny, vznikly byty pro zaměstnance školy.
Ve škole v Kiyindi uvítala žáky nová budova toalet. Její výstavba snížila poměr počtu žáků na jednu kabinku ze 110 na 55.
Průběžně probíhají také nové hloubkové vrty pitné vody. Díky nim se mnohde čas denně strávený nošením vody snížil na jednu hodinu. Jde především o čas dětí, jejichž povinností bývá nanosit domů vodu před odchodem a po příchodu ze školy.
Máme velkou radost, že školy International Needs přinášejí ugandské společnosti jak vzdělání, tak i zdraví a lepší život.
Kvalitní vzdělání, péče o zdraví žáků, psychosociální podpora a ekonomická podpora rodin žáků ve školách International Needs jsou v Ugandě něčím výjimečným. Krom vzdělání a zdravotní péče dostávají děti v těchto školách také oběd a duchovní a morální podporu. To vše napomáhá dětem vytrvat v učení, soustředit se na něj a po dokončení školy smysluplně rozvíjet svůj život. Úspěšnost žáků škol International Needs je vysoko nad národním průměrem. Například pravděpodobnost dokončení základní školní docházky je ve školách International Needs 90 %, zatímco celostátní průměr se pohybuje mezi 30 a 40 %.
Pomozte ugandským dětem získat vzdělání, adoptujte si některé z nich na dálku.
Chcete dostávat náš měsíční newsletter „Čerstvé zprávy“ se zprávami z podpořených projektů?
K odběru se přihlaste zde.