Zatímco dárce dostává o podporovaném dítěti čtyři zprávy ročně, sám povinnost posílání dopisů nemá. Umíte si ale jistě představit radost dítěte, když dostane od svého podporovatele dopis! Pokud byste „svému“ dítěti rádi napsali, ale nevíte, jak na to, čtěte dál.
„Vždy, když dárce napíše dítěti odpověď na dopis, pošle mu pohled, fotku, samolepky… je na tvářích dětí vidět naprosté nadšení. Děti si těchto věcí velmi považují. Pro mnohé děti je sbírka pohledů a dopisů od jejich dárců tím nejcennějším, co mají,“ vypráví místní koordinátorka dálkové adopce na Filipínách.
Jak tedy poslat podporovanému dítěti dopis? Máte několik možností:
1) Pošlete dopis či balíček poštou přímo do zahraničí.
Dopis musí být v angličtině, psaný kvůli čitelnosti hůlkovým písmem, nebo ještě lépe na počítači. Pokud by angličtina byla problém, můžete nám text dopisu poslat e-mailem a my jej pro Vás přeložíme.
Do obálky můžete přidat fotky, přáníčka, pohledy nebo drobné dárečky. Dobrým nápadem na dáreček jsou: samolepky, obrázky, záložky do knih, látkový kapesník, gumičky, malá vlajka, balónek, omalovánka, vystřihovánka či papírová skládačka, tenký zápisníček, pastelky, propisky a různé drobné psací a hygienické potřeby.
Vše uvnitř zásilky označte kódem a celým jménem podporovaného dítěte.
Doporučujeme Vám ověřit si vždy nejprve na stránkách České pošty, zda příjem zásilek do dané země není omezen či zcela pozastaven.
Přejete-li si zjistit, zda Váš dopis/balíček již k dítěti dorazil, můžeme se na to na Vaši žádost v zahraničí zeptat.
Tento způsob poslání nelze využít pro děti z Jižního Súdánu, kam lze psát pouze elektronicky přes naši českou kancelář (viz bod 2). Podrobné informace o zásilkách do Jižního Súdánu najdete také zde.
2) Pošlete dopis přes naši českou kancelář.
a) Pošlete dopis jako přílohu e-mailu na adresu: nmp_darcovstvi@mezinarodni-potreby.cz. Do předmětu e-mailu napište kód, jméno a příjmení dítěte (ze zalaminovaného profilu s fotografií dítěte). Anglicky psané dopisy rovnou přepošleme e-mailem do zahraničí. Pokud bude dopis česky, přeložíme jej nejprve do angličtiny. Prosíme, dbejte na to, aby Váš dopis a případné přílohy nebyly objemnější než celkem asi 800 kB s ohledem na mnohdy omezené a drahé internetové připojení zahraničních pracovníků.
b) Můžete poslat papírový dopis poštou do naší kanceláře v ČR na adresu zde. Dopis může být česky, my jej přeložíme do angličtiny. Pouze opět prosíme, aby byl kvůli čitelnosti psaný hůlkovým písmem či na počítači. Pokud chcete využít této možnosti, pošlete prosím pouze dopis s maximálně několika málo papírovými přílohami, ale bez dárečků. Dopis a papírové přílohy naskenujeme a odešleme e-mailem do příslušné zahraniční kanceláře. Tam dopis a přílohy vytisknou a předají dítěti.
Toto je také jediný způsob komunikace s dětmi v Jižního Súdánu a v uprchlických táborech v severní Ugandě, ale mohou jej využít i dárci dětí ze všech ostatních zemí.
Doporučujeme maximálně čtvrtletní frekvenci takovéto korespondence.
Chcete dostávat náš měsíční newsletter „Čerstvé zprávy“ se zprávami z podpořených projektů?
K odběru se přihlaste zde.