Stává se, že se ve třídě objeví zacyklené nefunkční vzorce chování. Oni ho neberou, on jim ukazuje, že o to nestojí. Dělá to ve třídě dusno a nepříjemno. Zdá se nepředstavitelné, že by se mohlo cokoliv změnit. A přece… I nepatrné vychýlení od normálu může vést k vytoužené změně.
„Potřeboval jsem, aby se žáci rozdělili na další aktivitu do týmů. Ale tohohle kluka nikdo do skupiny nechtěl a řekli to napřímo. Nebyl nijak zakřiknutý. Naopak se projevoval jako velmi silná osobnost. Sám jsem si všiml několika jeho nehezkých poznámek a celkově zvláštních posměšných reakcí.
Po rozhovoru s učitelkou jsem pochopil, že spolužáci ho nepřijímají, protože se k nim chová špatně. To se obecně stává celkem často – žáci si takto sami koledují o problémy v kolektivu. Těžko se určuje příčina a důsledek, bývá to spíš takový začarovaný kruh.
Situace v této třídě už prý trvá několik let. Spolužáci mu dali tolik šancí a možností se začlenit, které vůbec nevyužil, takže učitelka sama docela chápe, že se k němu nechovají nejlépe. Je lepší dávat mu stále další šance, i když jich zneužívá a zraňuje ostatní? Pomůže mu, když k němu budou spolužáci tvrdí, nebo ho to ještě více zacyklí do zloby? Těžko radit.
Moc se mi ale líbilo sledovat výraz jeho tváře, když ho dva kluci zastavili a napsali mu na záda pár slov pro povzbuzení. Při aktivitě zaměřené na pozitivní komentáře si je žáci vzájemně píší na kartičky na zádech. Tento chlapec jen kroužil okolo, snažil se působit zaměstnaně, občas něco napsal, ale sám nic na kartičce neměl.
Kluky jsem k tomu vzkazu musel trošku nenápadně povzbudit, ale myslím, že takové malé prožitky možná nezasloužené milosti by jemu a tím i celé třídě mohly pomoci.“
Děti na českých školách možná netrpí tolik existenční nouzí. V dnešní složité době jsou více ohroženy jejich postoje a hodnoty. Se správným životním nasměrováním jim rádi pomáhají i lektoři z programu Zdravá mládež.
Lektorský program můžete podpořit zde.
Chcete dostávat náš měsíční newsletter „Čerstvé zprávy“ se zprávami z podpořených projektů?
K odběru se přihlaste zde.
Fotografie k článku pocházejí z programu Zdravá mládež a nemají přímou spojitost s uvedeným příběhem.