Boj s koronavirem v Nepálu se odehrával na rovině opakujících se uzavírek a nouzových stavů. Jak vrtkavou situaci prožívaly podporované děti?
Téměř všechny děti z Nepálu nemohly déle než rok chodit do školy. Děti s přístupem k internetu a potřebným vybavením se učily online. Ostatní děti, pro něž bylo online studium nedostupné, se vzdělávaly formou samostudia a pomocí telefonických konzultací se svými učiteli. I tyto děti však musely absolvovat každoroční závěrečnou zkoušku online. Bylo to pro ně jistě velmi náročné období příprav, nervozity a nejistoty. Mnoho škol poté jen oznámilo výsledek a nerozesílalo vysvědčení. O tom všem děti psaly svým dárcům v podzimních pravidelných dopisech.
I nepálský koordinátor dálkové adopce, pan Pranesh, začal během pandemie zprávy od dětí pro dárce shromažďovat především prostřednictvím sociálních médií. Rodiny dětí jsou rozesety v celém dlouhém údolí Káthmándú i jinde v Nepálu a předávání papírových zpráv začalo být nejisté kvůli opakujícím se omezením dopravy a vycházení. Jsme rádi, že se panu Praneshovi získávání zpráv tímto způsobem osvědčilo a snad i zjednodušilo. Nicméně je na zprávách často znát horší kvalita zařízení, jímž byl snímek zprávy pořízen atp. Podpora dárců pomáhá rodinám, které mají velmi omezené prostředky.
„Pokaždé, když shromažďuji zprávy od dětí, zahrnují mě jejich rodiny vzkazy plnými vděčnosti pro zahraniční dárce za jejich podporu, štědrost a lásku,“ říká pan Pranesh.
V polovině září školy po prázdninách obnovily prezenční výuku. Výuka probíhala v rouškách a obličejových štítech. Děti měly z návratu do školy a setkání se spolužáky obrovskou radost. Do konce kalendářního roku se život v Nepálu téměř podobal životu před pandemií.
Po Vánocích se však celá země kvůli koronavirové variantě Omicron opět uzavřela do nouzového stavu. Některé školy vyhlásily zimní prázdniny, jiné přešly opět na online výuku. Nepálský koordinátor s dětmi a jejich rodinami udržoval kontakt, aby se přesvědčil, jak se jim daří a zda se mohou věnovat učení.
Velká část dospělých obyvatel Nepálu je již proti koronaviru očkována a varianta Omicron neměla na zemi ničivý dopad. Otevřené je také očkování mladistvých.
Od poloviny února se děti opět mohly radovat z návratu do školních lavic. Ze srdce jim to přejeme a obdivujeme je, že vytrvaly v online učení a samostudiu i přes časté výpadky elektrického proudu, slabé a nestabilní internetové připojení a domácí prostředí, ve kterém je klid na učení těžko představitelný.
Děti podporuje a motivuje štědrost dárců, kteří věří ve smysl jejich vzdělání.
Pomozte nepálským dětem i Vy, adoptujte si některé z nich na dálku.
Chcete dostávat náš měsíční newsletter „Čerstvé zprávy“ se zprávami z podpořených projektů?
K odběru se přihlaste zde.