„Když to drncá…“ v lektorské službě, v osobním životě, ve vztazích… Co dělat, když se objeví těžkosti a vše nejde jako po másle? Jak najít vnitřní klid, který můžeme předávat dál? I na tyto otázky jsme hledali odpovědi.
Letos to bylo již podvacáté, co jsme měli výsadu organizovat Soustředění lektorů.
Deštivo a nevlídno nás tentokrát drželo spíše uvnitř. Což určitě nebylo na škodu. V příjemném prostředí konferenčního centra Immanuel bylo dost prostoru a příležitostí pro rozhovory a osobní sdílení.
Hostili jsme 52 lektorů, příznivců lektorské služby a pracovníků Nadace Mezinárodní potřeby.
„Když to drncá…“ – když se objeví nejrůznější překážky, nedorozumění a zádrhele, to v dnešní nepokojné době není nic výjimečného.
Jak si poradit s příliš tichou nebo naopak nepokojnou nebo rozhádanou třídou? Co když se nadmíru aktivní učitel až moc vměšuje do programu a bere dětem iniciativu a slovo? Otázky LGBTQ+: co může pomoci při řešení těchto ožehavých a citlivých témat? Poruchy příjmu potravy, transgender… tím dneska děti žijí, zároveň to je bruslení po tenkém ledě.
Z úst několika řečníků zaznělo, jak důležitá je pokora, naslouchání, trpělivost a přijetí. Co děti řeší navenek, ve většině případů není skutečným kořenem problému. Abychom se někam dostali, potřebujeme získat jejich důvěru. Dítě má právo být slyšeno. My jsme ti, kdo mu toto právo mohou pomoci zajistit.
Drncalo to už při úvodní zahřívací aktivitě. Kdo by čekal, že týmovým úkolem bude lovení „rybek“ z „létajícího koberce“? Za jakou rybkou vyrazit? Jak se vyhnout překážkám? Jak se domluvit, když není dovoleno mluvit?! Výborná hra, která pomohla prolomit pomyslné ledy a zlehka otevřít letošní téma.
Do všeho probíraného dokonale zapadla prezentace „Oázy“, nového zážitkového programu organizace Hope4kids. Cílem projektu obecně je odpočinout si, občerstvit se stejně jako v oáze ve vyprahlé poušti. Každý z účastníků si zde mohl vyzkoušet a najít svůj nejvhodnější způsob relaxace a regenerace. Teď už naprosto chápeme, že mezi dětmi a učiteli začíná být tento program stále více oblíbeným a žádaným.
Přes polovinu účastníků v pondělí večer zavítalo na řízenou degustaci vína pod vedením znalce a someliéra Martina Stavjaníka. I to bylo pro mnohé příjemným odpočinkovým zastavením v dobré společnosti. Děkujeme.
Pár „mouder“ na závěr. My sami jsme v určitém smyslu tvůrci pokoje. Až 90 % našich zdravotních problémů je způsobeno všudypřítomným stresem. Každý sám se musí naučit pracovat s tím svým, se svými bolestmi, se sebou samým. Zároveň je velmi důležité nezůstat v životních bouřích sám jako osamělý strom na vykácené planině. A také pozor na to, že každý z nás potřebuje osobitý přístup. Stejně jako květiny: kaktus vyžaduje jinou péči než orchidej nebo kopřiva.
Děkujeme za vzájemné povzbuzení do další práce, za příležitost k navázání nových pracovních vztahů, za sdílení osobních zkušeností, radostných i těžkých.
Slovy účastníků:
„Moc děkuji, že na tuto konferenci mohu jezdit. Vždy mě to nabije k práci v následujícím roce.“
„Děkuji za vytvoření prostředí plného bezpečí, prostoru ke sdílení, za čas sdílení a povzbuzení.“
„Bylo to mega super! Velmi zajímavá, aktuální témata.“
„Přivezl jsem si knížku, ale bylo to natolik zajímavé, že jsem ji ani neotevřel.:-)“
„Jste skvělí! Díky, díky, díky!“
„Těším se na příští rok. Na shledání a setkání.“
I my se už dnes těšíme na další setkání.
Organizační tým Nadace Mezinárodní potřeby pro soustředění lektorů
Nadace Mezinárodní potřeby pořádá tuto akci pro lektory programu Zdravá mládež již od roku 2003. Je otevřena i hostům, kteří mají zájem o tento typ práce a jsou aktivními křesťany.