Informace o současné podobě vzdělávání dětí ve školách International Needs (IN), nová budova školy v Naogaon a nový terénní duchovní pracovník podporovaný českými dárci. Přinášíme Vám výběr novinek z bangladéšské organizace IN. Vstupte i Vy do osudu chudých dětí.
Pootevírání škol po roce pandemie
I přes zavřené školy učitelé své studenty od března 2020 pravidelně kontaktují telefonicky a pomáhají jim se všemi těžkostmi samostudia. V souladu s bezpečnostními opatřeními také své žáky navštěvují doma, kde komunikují i s rodinami dětí. Školy dětem domů věnovaly rovněž sportovní pomůcky, aby se žáci snáze udrželi v dobré kondici. Žáci 5. ročníků, jimiž končí první stupeň základní školy, byli ve čtyřech termínech postupně přezkoušeni, zda jejich znalosti nabyté během samostudia odpovídají standardu. Žáci 6., 7. a 8. ročníků dostávali pro samostudium zadání, která stanovila vláda.
Podle zpráv z bangladéšského tisku mají od 30. března mít žáci 1.–5. třídy a 10. a 12. ročníků možnost za dodržení hygienických opatření opět přicházet do škol. Školáci z 6.–9. a 11. třídy rovněž, ale zatím pouze jeden den v týdnu.
Nová budova školy v Naogaonu
Naogaon je venkovská oblast na severu Bangladéše. Mnoho obyvatel živoří v ubíjející chudobě předávané z generace na generaci. Děti od mala pracují, dívky bývají ještě velmi mladé provdány, aby měly alespoň naději na plnější talíř. V oblasti je také spousta sirotků, kteří přišli o jednoho nebo oba rodiče v důsledku nemoci nebo zranění při práci.
Na podzim 2020 International Needs v Bangladéši dokončila v Naogaonu stavbu tříposchoďové školní budovy. Nové krásné třídy, kabinety pro učitele, jídelna, posluchárna, hygienické zázemí a kaple jsou připraveny hostit více než 400 žáků.
Projekt počítá s výukou dětí od mateřské školy po ukončení středoškolského vzdělání. V budově je také ubytovací část, která může poskytnout náhradní domov až 50 dětem ohroženým vykořisťováním a zneužíváním. Epidemická situace zatím stále brání školu jako celek otevřít. Proto učitelé pokračují v konzultacích po telefonu a návštěvách v jednotlivých domácnostech žáků.
Vstupte i Vy do osudu dětí z Naogaonu. Vyberte si některé z nich k adopci dětí na dálku a podporujte je ve vzdělání. Děti z oblasti Naogaon mají ve svém medailonku uvedeno, že žijí na severu Bangladéše.
Nový terénní duchovní pracovník
Díky Vašim darům do projektu adopce dětí na dálku v Bangladéši můžeme od února 2021 podporovat již druhého terénního duchovního pracovníka. Jeho jméno jsme z bezpečnostních důvodů změnili na „Karel”. Karel vyrostl ve velmi chudé rodině na malé vesnici. Většina lidí kolem něj vyznávala hinduismus a uctívala modly. Karel vystudoval vysokou školu, oženil se a má dvě děti. Jeho rodinu jednou navštívil křesťanský kazatel a Karla velmi zaujalo, co vyprávěl o Ježíši Kristu. Začal ke kazateli docházet a posléze pochopil svou hříšnost i záchranu v Ježíši. Od roku 2017 se plně věnuje duchovní službě a praktické pomoci chudým.