Po roce pandemie se v Jižním Súdánu otevřely školy. Vyberte si k adopci dětí na dálku konkrétního sirotka a podpořte jeho sen o vzdělání. Některé děti to mají těžší než těžké. Pomozme jim spolu.
„Narodila jsem se v uprchlickém táboře. Můj otec tam zemřel a maminka vzala nás čtyři sourozence a přestěhovala se ke své rodině v Jižním Súdánu. I ona ale zemřela a my jsme zůstali s babičkou. Hledám pomoc, abych mohla studovat, přála bych si jednou pracovat v bance,“ vyprávěla tehdy šestnáctiletá Mary.
„Mám tři bratry a tři sestry. Náš otec zemřel, když jsem byla malá. Aby nám maminka mohla zajistit jídlo, chodíme všichni sbírat dřevo na topení, které pak prodává. Každý den bojujeme o přežití. Moje sestra se vdala ve čtrnácti letech. Toužím studovat a stát se lékařkou, abych v budoucnu mohla pomáhat lidem,“ líčila svůj život Sabina, které v té době bylo 12 let.
Rozhovory s těmito dětmi zapsali před třemi lety členové Spolku pro Jižní Súdán, kteří nás pozvali ke spolupráci. Díky podpoře spolku mohly tyto děti a několik dalších chodit do školy. I ostatní sirotci v Jižním Súdánu však mají své sny o lepší budoucnosti, které se bez pomoci milující a podporující rodiny nemohou uskutečnit.
Vezměte je svými dary za ruku a doprovoďte jihosúdánské sirotky do školy. Vyberte si konkrétní dítě k pravidelné podpoře.
Většina Jihosúdánců má zkušenost se životem v občanské válce, hladomorem, záplavami i suchem, a teď naposledy i pandemií koronaviru. Pro ty, kdo přežili úmorná strádání, je vzdělání veliká vzácnost. Jen necelá třetina obyvatel Jižního Súdánu umí číst a psát. Od května 2021 se po více než roční přestávce způsobené pandemií smí děti v Jižním Súdánu opět vrátit do škol. Ve škole ve vesnici Obama získávají děti předškolní a školní vzdělání. Škola nese název Mother Maria Nursery and Primary school (Mateřská a základní škola paní Marie).
Do této školy chodí 15 sirotků, kteří jsou v našem programu podpory, zaštiťovaném Asociací Společenství křesťanů pro Východní Ekvatorii, kterou vede emeritní arcibiskup Bernard Oringa Balmoi. Ve škole pracují jako učitelé dva z Bernardových blízkých spolupracovníků. Kromě vzdělání dostávají děti ve škole také čaj a oběd. Ve vesnici Obama tito sirotci také bydlí se zbytky svých rodin či u náhradních opatrovníků.
Tři další osiřelé děti v Bernardově péči chodí do státní základní školy ve městě Kitgum v Ugandě. I tato škola poskytuje svým žákům oběd. Děti bydlí v pronajatém domku, kde se o ně stará opatrovnice.
Dva středoškoláci a dva vysokoškoláci studují v jihosúdánském hlavním městě Juba. Také tam jim naši jihosúdánští partneři zajistili ubytování.
Jedna vysokoškolačka studuje univerzitu ve městě Mukono v Ugandě a bydlí na koleji.
Vstupte svou podporou do životů těchto dětí. Jejich příběhy si přečtěte zde.
Další podrobnosti o současné podobě výuky v Jižním Súdánu se dozvíte v tomto článku.
Chcete dostávat náš měsíční newsletter „Čerstvé zprávy“ se zprávami z podpořených projektů? K odběru se přihlaste zde.