„Přeji dlouhý život všem, kdo pomáhají,“ vzkázal se slzami vděčnosti v očích jeden z příjemců potravinové pomoci v Bangladéši. Humanitární balíčky trvanlivých potravin dostávají rodiny v nouzi díky darům českých dárců na projekt Zachraňte hladovějící Bangladéšany. Kolika rodinám a v jakých podmínkách projekt pomohl v roce 2021?
V roce 2021 dárci z ČR na tento projekt přispěli 78 445 Kč a pomohli tak nakoupit balíky trvanlivých potravin pro 92 chudých rodin. V každé z rodin je 4 až 8 členů, kteří díky pomoci nemuseli hladovět.
I další ještě potřebují zázrak, kterým se může stát Váš příspěvek. Projekt proto stále pokračuje. Na humanitární balíky pro chudé rodiny v Bangladéši můžete přispívat v libovolné výši. Podrobnosti včetně darovacích nástrojů najdete zde.
Chudých lidí bez jakéhokoli příjmu je kvůli pandemii v Bangladéši stále více, než si dokážeme představit. Ceny potravin navíc s pandemií stoupají. Mnoho rodin se krom pandemie potýká i s hladem. Organizace International Needs v Bangladéši proto zajišťuje balíky trvanlivých potravin pro nejchudší část populace. Nadace Mezinárodní potřeby na tuto nouzi odpověděla projektem Zachraňte hladovějící Bangladéšany, který probíhá od jara 2020.
Terénní duchovní pracovník Ratan, který se podílí na distribuci potravinové pomoci, situaci popsal: „Nouzový stav zničil životy mnoha lidí. Kvůli nemožnosti pracovat nemají jídlo pro sebe a své děti. Kdybych to neviděl na vlastní oči, asi bych ani nevěřil, v jaké strašné bídě mnozí lidé žijí. Když předávám balíky s jídlem, mnozí z příjemců se rozpláčou dojetím. Se slzami v očích říkají, že se teď jejich děti budou moci najíst. Přejí dlouhý život všem dárcům, kteří takto pomáhají.“
Balíčky z darů českých dárců pomáhaly mimo jiné v okrese Manikgonj, který sousedí s hlavním městem Dháka. Je to nížinná říční oblast, velkou část roku zatopená vodou. Většina lidí se zde proto živí rybolovem. Během nejpřísnějšího nouzového stavu však lidé nesměli opouštět své domovy, aby rybařili na řekách či rybnících, natož aby ryby prodali na trhu.
V malé chatce s pěti obyvateli žije také rodina pana Shahidula. Pan Shahidul pracoval jako řidič rikši a velmi se snažil, aby uživil svou rodinu. Přesto přežívali ze dne na den. Kvůli pandemii musel pan Shahidul skončit s prací a přišel o příjem. Když dostal pro svou rodinu balíček potravin, draly se mu slzy do očí a mnohokrát děkoval dárcům.
Banasree je slumová oblast v Dháce. Chudinská čtvrť, kde chybí základní městská infrastruktura. Lidé zde žijící před pandemií pracovali jako řidiči, hlídači, uklízečky či chůvy v domech v bohatších oblastech. Většina z nich však kvůli nouzovému stavu o práci přišla a mnoho rodin vyšlo na ulici žebrat.
Balíček potravin z darů českých dárců zachránil od hladu mimo jiné rodinu pana Sohraba. Pan Sohrab je zdravotně postižený. Když si jako dítě hrál na kolejích, kola vlaku mu uřízla nohy pod koleny. Od té doby žebral na ulicích. Nicméně se oženil, jeho manželka pracovala jako učitelka a rodina se třemi dětmi se nějak uživila. V situaci pandemie ale jeho manželka nemohla do práce. Pan Sohrab se proto znovu vydal do ulic v naději, že něco vyžebrá. Jeho prosby však neměl kdo vyslyšet, protože většina lidí nemá peníze ani jídlo. Pan Sohrab vypráví: „Není, kdo by dal. Už jsem myslel, že asi musíme zemřít hlady. Za celý den žebrání dostanu nejvíc 70 taka, ale cena 1 kg rýže je 55 taka, nezbývají nám peníze na nic jiného. Děkuji, že jste mi dali toto jídlo. Po dlouhém hladovění naplním žaludky dětem i sobě. Děkuji vám za vaše dobré činy!“
Balíčky potravinové pomoci, na které už více než rok přispívají dárci z více zemí, obdrželo od začátku projektu již 2 000 rodin. Balíček pomůže rodině naplnit základní potřebu potravin po dobu nejméně jednoho měsíce (záleží na velikosti rodiny).