„Milé děti, dávejte si pozor, čemu na sociálních sítích uvěříte. Pamatujte, že na život máte jen jeden pokus,“ dozvídají se děti v rámci programu o tom, jak správně využívat IT a média.
Zprávy ze škol mohou být úsměvné, ale také dost alarmující – čím si děti procházejí a co všechno už musí ve svém útlém věku řešit:
„V jedné škole jsem měla speciální zakázku na program Jak správně využívat IT a média u čtvrťáků. Podle informací od učitelů začaly některé děti reagovat na výzvy (tzv. challenge) z TikToku. Například několik dívek si přikládalo k ústům puštěný vysavač, aby pak měly ‚plnější rty‘. Druhý den pak přišly do školy s oteklou pusou a vypadaly strašně. Nešlo přitom o nějaké problémové žákyně, naopak – byly to ‚hodné‘ dívky s dobrým prospěchem, které se jinak spíše neprojevují.
V jiné škole se zase při diskuzi o tématu Tiktokových výzev přiznal jeden kluk k tomu, že přijal výzvu 48 hodin v kuse nespat. Realizoval ji tajně o jednom víkendu. Sám to hodnotí jako ‚v pohodě‘, ale třídní učitelka, která se to takto o něm dozvěděla poprvé, z toho byla dost vyděšená.
Děti proto učím, že zásada ‚Přemýšlej! Udržuj si odstup!‘ platí nejen pro řetězové výhrůžné zprávy nebo fake news, ale i pro výzvy (třeba i jinak oblíbených) Tiktokerů či Youtuberů. Mluvíme o tom, že v žádném případě nesmíme ohrozit své zdraví a život, protože to nám nemůže nikdo na světě nahradit.
Ptám se pak dětí:
‚Co by udělal ten influencer, kdyby ses při plnění jeho výzvy zranil? Kdybys třeba skončil na vozíku? Pomohl by ti? Platil by ti léčbu?‘
Děti moc dobře vědí, že by jim nijak nepomohl. Je vidět, že se jich to dotýká.
Ráda také dětem při této příležitosti říkám:
‚Každý z vás má jen jeden pokus na život, přemýšlejte, jak ho strávíte.‘ A nakonec mohu dětem předat, co řekl kdysi král Šalamoun ‚Víc než cokoli jiného chraň své srdce – právě z něj vychází život.‘“
Více podrobností o programu Zdravá mládež naleznete zde.
Podpořte lektorskou práci a pomozte tak českým dětem.
Chcete dostávat náš měsíční newsletter „Čerstvé zprávy“ se zprávami z podpořených projektů?
K odběru se přihlaste zde.
Fotografie k článku pocházejí z programu Zdravá mládež a nemají přímou spojitost s uvedeným příběhem.