Chtěli bystě vědět, co dětem pomáhá, když je toho na ně moc? Když se vytvoří bezpečný prostor, i zkušeného lektora může překvapit, s čím se děti svěří.
Na programu se odehrají nejrůznější nečekané situace. Díky, lektoři, že vytváříte takové podmínky, ve kterých děti mohou sdílet i ty náročnější životní zkušenosti. Jedna z lektorek ve své pravidelné zprávě napsala:
„Vedla jsem program ‚Jak zvládnout svoje emoce‘ v páté třídě místní základní školy. Odkrývali jsme společně bubáky, které mohou lidi strašit a znepříjemňovat jim život, a hledali jsme, čím bychom je mohli ve svých životech porazit. Ptala jsem se dětí, co jim pomáhá, když je toho na ně moc. Děti zmínily různé věci: „Pomazlím se s mazlíčkem, popovídám si s kamarádem, lehnu si do postele, vybrečím se, pustím si hudbu, jdu na procházku…“
V tom se přihlásil jeden okatý milý chlapec. Začíná vyprávět svůj příběh: „Když jsem byl ve čtvrté třídě na jiné škole, musel jsem jednomu páťákovi dávat všechny svoje svačiny. Pak si na mě vždycky počkal s kamarády a kopali mě mezi nohy. Když jsem to říkal paní učitelce, tak mi nevěřila. Až když jsem to řekl tátovi, tak to pomohlo. Teď chodím na tuhle školu.“
Ve třídě zůstalo úplné ticho. I já jsem chvíli nechala jeho příběh doznít. Bylo mi jasné, že by to nikdy nebyl řekl před současnými spolužáky nahlas, pokud by se mezi nimi a zároveň na programu necítil bezpečně. Byla jsem vděčná, že se na programu podařilo vytvořit takovou atmosféru bezpodmínečného přijetí a bezpečí.
Ocenila jsem, že to s námi tak odvážně a otevřeně sdílel. Ujistil mne, že v této nové třídě se už cítí bezpečně. Načež jsem mohla pochválit i ostatní děti, že je to také díky nim.“
Více podrobností o programu Zdravá mládež naleznete zde.
Podpořte lektorskou práci a pomozte tak českým dětem.
Chcete dostávat náš měsíční newsletter „Čerstvé zprávy“ se zprávami z podpořených projektů?
K odběru se přihlaste zde.
Fotografie k článku pocházejí z programu Zdravá mládež a nemají přímou spojitost s uvedeným příběhem.