Lektoři svými programy promlouvají do konkrétních životních situací dětí. Nejednomu školákovi už tak díky setkání s lektorem spadl těžký kámen ze srdce.
Kdysi se mi při programu ve třetí třídě rozplakala jedna dívenka. Její tatínek byl zrovna ve vězení a ona se bála, že má geny po něm a že bude muset být také špatným člověkem.
Tehdy jsem dostala zajímavé „vnuknutí shůry“ – krabičku sirek. Díky tomu jsem mohla holčičku takto utěšit: „Neboj se, zlatíčko. Geny jsou trošku jako zápalky – nejsou ani dobré ani špatné. Je na každém z nás, co s nimi udělá. Jestli někomu ohřejeme jídlo, nebo zapálíme dům.“
Ta holčička si tehdy úplně nahlas oddechla…
Nedávno jsem při jednom programu úplně zřetelně vnímala další „vnuknutí shůry“: „Řekni to o té dívce a těch sirkách!“ Doslova jsem se zakoktala uprostřed řeči, rozhlédla jsem se po třídě a řekla jsem dětem: „Chtěla bych vám říct takový krátký příběh o strachu jedné malé holčičky.“
Ten příběh jsem jim převyprávěla. A najednou se ze zadní lavice u okna ozval malý chlapec: „To je úplně jako já. Můj táta je taky ve vězení… a já jsem se taky moc bál…“
Více podrobností o programu Zdravá mládež naleznete zde.
Podpořte lektorskou práci a pomozte i Vy českým dětem.
Chcete dostávat náš měsíční newsletter „Čerstvé zprávy“ se zprávami z podpořených projektů? K odběru se přihlaste zde.
Fotografie k článku pocházejí z programu Zdravá mládež a nemají přímou spojitost s uvedeným příběhem.