1. Jak použijeme Vaše dary
Vaše dary používáme v souladu s účelem a statutem naší nadace na naši veřejně prospěšnou činnost.
V každém projektu (vodorovné menu: „Kde pomáháme“) v části „Financování adopce, zajištění a kontrola“, příp. „Financování podpory, zajištění a kontrola“ nebo „Způsob financování“ popisujeme přesně, jak je Váš dar využit ve prospěch příjemce pomoci. Hospodaření nadace podléhá přísným účetním pravidlům, kontrole vlastních nadačních orgánů (správní rada a dozorčí rada) a povinnému auditu. Nadace povinně zveřejňuje své výroční zprávy prostřednictvím veřejného rejstříku na základě občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. (dříve zákon č. 227/1997 Sb., o nadacích a nadačních fondech); všechny typy neziskových organizací tuto povinnost nemají.
2. Náklady na provoz Nadace Mezinárodní potřeby
Jako zázemí pro svou práci používá naše nadace kancelářské prostory přiměřené velikosti. Činnost všech členů statutárních orgánů (správní a dozorčí rady) je dobrovolná.
Externím způsobem je zajištěno: účetnictví, audit a další speciální služby (správa počítačové sítě apod.).
K zajištění všech činností je třeba konat náročnou a odbornou činnost, pečovat o kvalitní prezentaci a komunikaci s dárci. Na provozní náklady a správu nadace mohou dárci přispívat přímo (více zde: Finanční dary – pod odkazem „Variabilní symboly projektů – určení účelu darů“).
V souladu s původním zákonem č. 227/1997 Sb., o nadacích a nadačních fondech, má Nadace Mezinárodní potřeby ve svém statutu zakotvený limit, že náklady na správu nadace za rok nesmí převýšit 9 % hodnoty nadačního jmění k 31. prosinci. Obvykle dosahujeme jen poloviční úrovně uvedeného limitu.
Kromě tohoto zákonného kritéria si interně sledujeme naše provozní výdaje způsobem, který nám zákon neukládá, ale je přesný a transparentní. Správní rada rozhoduje o tom, jaké procento z přijatých darů smí nadace použít pro svůj provoz.
Využití Vašich darů na programy v ČR
Program Zdravá mládež byl původně založen na silné podpoře ze zahraničí. Postupně se do jeho financování zapojili i dárci z ČR. Naše provozní náklady pro programy v ČR jsme v současnosti schopni hradit z darů od dárců, kteří nám na ně přímo přispívají, z části z výnosů nadačního jmění a z příspěvků ze zahraničí. Z darů na program Zdravá mládež (variabilní symbol 350) a další programy v ČR si proto na správu nadace nic nestrháváme.
Z darů na program Zdravá mládež (variabilní symbol 350) a další programy v ČR | 0 % |
Z darů na „Fond rozvoje programů pomoci do zahraničí“ (variabilní symbol 11) | 0 % |
Z darů na „Fond rozvoje Nadace Mezinárodní potřeby“ (variabilní symbol 201) | 0 % |
Kolik procent z Vašich darů na pomoc do zahraničí používáme na provoz (správu) nadace
V programech pomoci do zahraničí (Dálková adopce PLUS®, Nepálští studenti biblických škol v Indii, vánoční a mimořádné sbírky) pracujeme se značným množstvím nevelkých finančních částek a detailních informací. Pomáháme dětem, studentům a pracovníkům v oblastech s bídnou infrastrukturou. Naším úkolem je zajistit příslušné finanční toky, pro dárce zprávy o podporovaných osobách, odpovědi na případné dotazy a všechny další náležitosti.
Z darů na Dálkovou adopci PLUS®, program „Nepálští studenti biblických škol v Indii“, vánoční sbírky (kromě darů na sbírky při živelných katastrofách), podpory křesťanských aktivit a terénních duchovních pracovníků a další pomoc do zahraničí | 19 % |
Z darů na sbírky při živelných katastrofách v zahraničí | 8 % |
3. Fond rozvoje programů pomoci do zahraničí
- Tento fond slouží Nadaci Mezinárodní potřeby k úhradě:
- nákladů spojených s návštěvami zahraničních projektů, mezinárodních setkání v rámci partnerské organizace International Needs (IN) za účelem koordinace činnosti,
- členského poplatku partnerské organizaci International Needs,
- nákladů spojených se vznikem nových projektů, zejména cestovních výdajů.
Kolik procent z Vašich darů na pomoc do zahraničí používáme na Fond rozvoje programů pomoci do zahraničí
Z darů na Dálkovou adopci PLUS®, program „Nepálští studenti biblických škol v Indii“, vánoční sbírky (kromě darů na sbírky při živelných katastrofách), podpory křesťanských aktivit a terénních duchovních pracovníků a další pomoc do zahraničí | 2,5 % |
Z darů na sbírky při živelných katastrofách v zahraničí | 2 % |
4. Část darů používá zahraniční organizace IN
Náklady na chod podpory
Položky uvedené výše v bodech 2 a 3 používá Nadace Mezinárodní potřeby.
Část darů určených na pomoc do zahraničí používá rovněž místní pobočka partnerské organizace International Needs na chod podpory v zemi dítěte (příp. studenta či pracovníka). Kromě kontaktu s podpořenými je i v zahraničí nutné vést účetnictví, platit poplatky za bankovní převody a plnit další zákonné náležitosti dané země.
Podporovaní tedy dostanou podporu po odečtení nákladů.
Přesný údaj o místní srážce na chod podpory v Dálkové adopci PLUS® najdete u každé země jednotlivě; např. Více o naší pomoci v Bangladéši – v části „Dálková adopce PLUS® v části financování adopce, zajištění a kontrola.
Podrobnější vysvětlení najdete v části Nejčastěji kladené otázky (konkrétně jde o otázky „Kolik korun z podpory se dostane k dítěti?“ a „Na co se používá zbytek podpory, který se nedostane k dítěti?“).
Podrobnosti o místní srážce na chod podpory v programu „Nepálští studenti biblických škol v Indii“ najdete zde: O nepálských studentech biblických škol.
Dálková adopce PLUS® poskytuje i duchovní péči
Dárci, kteří podporují děti prostřednictvím naší nadace, zajišťují dětem více než jen vzdělání: také duchovní osvětu. Duchovní osvěta patří k jádru programu, nejedná se tedy o provozní výdaje. Realizujeme ji prostřednictvím křesťanských aktivit a činnosti terénních duchovních pracovníků z organizace International Needs v dané zemi, pro něž je určena jedna desetina z přijatých darů na podporu dítěte. Podrobnější vysvětlení a další obecné informace najdete zde: Co je Dálková adopce PLUS®.