Z Vaší štědrosti je vidět, jak velice Vám na jihosúdánských sirotcích záleží. Jsou to ty nejchudší děti, které jsme kdy podporovali. I přes pandemii se náš projekt v Jižním Súdánu hýbe kupředu.
V sérii projektů „Malý dar s velkým účinkem“ přispíváte v libovolné výši a jak často můžete. V Jižním Súdánu konkrétně na podporu sirotků ze sirotčince v Toritu. I když nám pandemie zatím znemožňuje otevřít v Jižním Súdánu plánovaný projekt Dálková adopce PLUS®, posíláme dál pro sirotky částku, která odpovídá obvyklé výši podpory. A to díky Vám! Měsíčně potřebujeme na podporu sirotků získat 27 000 Kč, tedy 324 000 ročně. Díky Vašim darům jsme od vyhlášení projektu v červnu do konce roku 2020 získali 336 750 Kč!
V rámci pilotní podpory vzdělání dětí (červenec 2019 až červen 2020) jsme podporovali ve studiu celkem 28 sirotků. Spolek pro Jižní Súdán podporoval naším prostřednictvím 13 dětí na základní škole, 6 na střední (jedna dívka už mezitím odešla ze sirotčince) a jednoho vysokoškoláka, dohromady 20 sirotků. Z nadačních rezervních fondů jsme financovali dalších 8 sirotků: 5 na základní škole, 2 na střední a jednoho vysokoškoláka. Jeden středoškolák mezitím dokončil studium. Od každého z těchto osmadvaceti dětí jsme ještě na jaře 2020 dostali čtvrtletní zprávu, jak je zvykem v projektu Dálková adopce PLUS®. Otevření adopce pro veřejnost však překazila pandemie, a proto následně vznikl projekt „Staňte se přítelem sirotků v Jižním Súdánu“.
Kvůli pandemii jsou školy v Jižním Súdánu stále zavřené. S nemocí země bojuje s minimálním zdravotnictvím (1 lékař na 40 000 obyvatel), nefunkční státní správou a chybějící infrastrukturou. Na druhé straně se zdá, že díky nízkému věku obyvatelstva, malé hustotě osídlení a teplému klimatu nejsou přímé dopady nemoci příliš velké.
Daří se nám zůstat s našimi jihosúdánskými partnery v kontaktu přes internet. Nemají však standardní internetové připojení, na které jsme zvyklí z ostatních zemí. Také telefonáty jsou velmi drahé a málo srozumitelné. Zlepšení komunikačních možností není otázka financí nebo techniky, ale infrastruktury. Porozumět místní situaci nám velmi pomáhá Spolek pro Jižní Súdán, za tuto pomoc jsme hodně vděční.
Z Jižního Súdánu Vám přinášíme následující novinky:
Bratr Bernard Oringa Balmoi, který celý projekt zaštiťuje, koncem roku 2020 rezignoval na úřad arcibiskupa Episkopální církve pro Východní Equatorii. To proto, aby se mohl plně věnovat vedení registrované neziskové organizace, která převezme koordinaci pomoci Jižnímu Súdánu, o níž píšeme zde. Bratr Bernard přesídlil z Toritu do vesnice Obama. Soustředí se na rozvoj projektu celostní misie na již zakoupeném pozemku bývalého uprchlického tábora v 10 km vzdáleném Amee. Měla by tam vzniknout biblická škola, sirotčinec, základní škola, zdravotní středisko a farma pro potravinovou soběstačnost.
Centrum v Amee vzniká ve spolupráci s českým Spolkem pro Jižní Súdán.
Ve vesnici Obama bratru Bernardovi jeho příbuzný zapůjčil domek k dlouhodobému užívání pro sirotky a jejich pečovatele. Jedná se o přízemní budovu o dvanácti místnostech. Dvůr využívají k bohoslužbám pod širým nebem. Dům potřebuje rekonstrukci, než se do něj budou moci nastěhovat děti. Budou v něm pobývat do doby, než bude hotový sirotčinec v Amee. Během nouzového stavu kvůli pandemii jsou někteří sirotci v rodině bratra Bernarda, další u důvěryhodných náhradních rodin. Díky Vašim darům dostávají balíky s potravinami, oblečením, dekami a hygienickými potřebami.
S využitím textů Spolku pro Jižní Súdán, použito s laskavým svolením.
Budeme Vám vděční, když sirotci v Jižním Súdánu zůstanou i nadále ve Vašem srdci. Vaši pomoc velmi potřebují. Projekt proto stále pokračuje: podrobnosti včetně darovacích nástrojů najdete zde.
Díky Vašim štědrým darům můžeme i nadále pomáhat partnerům v Jižním Súdánu s výdaji na péči o sirotky. Věříme, že v blízké budoucnosti budeme i zde moci začít v programu Dálková adopce PLUS® doprovázet děti spolu s Vámi na jejich cestě ke vzdělání. Jsme připraveni otevřít projekt, jakmile to bude možné.