Podpora dárců dává v chudičkém Bangladéši dětem možnost chodit do školy. V situaci pandemie ale také doslova zachraňuje jejich život a životy jejich rodin.
O Farzaně jsme poprvé slyšeli, když jí bylo sedm let a pracovala jako obsluha v pouličním stánku s čajem. Stejně jako asi 4,7 milionu jiných dětí z Bangladéše si na živobytí vydělávala prací. Postupně se díky podpoře dárců doučila potřebnou látku a dnes je již v 7. třídě na bezplatné škole organizace International Needs v Banasree.
Podpora Farzanu zachránila před lety od dětské práce a nyní dokonce od hladovění během pandemie:
„Náš taťka se živí jako tahač rikši, mamka pracuje jako služka. Kvůli pandemii nemohou chodit do práce a nemají žádný příjem. Museli bychom celé dny hladovět. Ale škola International Needs mi dává každý měsíc pro naši rodinu jídlo. Naši učitelé k nám přicházejí s rizikem ohrožení vlastního zdraví. Jsem jim tak vděčná. Děkuji také vám všem, že při této katastrofě stojíte po našem boku.“
Epidemie zhoršila utrpení chudých, vše se zastavilo a mnoho rodin v Bangladéši je kvůli nemožnosti výdělku v naprosté bídě.
Proto organizace International Needs od dubna 2020 každý měsíc rozděluje mezi rodinami dětí v programu podpory trvanlivé jídlo (rýži, luštěniny, mouku, brambory a sůl), roušky a mýdla.
Potravinovou pomoc mezi své žáky rozvážejí jejich učitelé a mají tak příležitost se s dětmi vidět. Od loňského března byly totiž v Bangladéši kvůli pandemii uzavřeny všechny školy na dlouhých 18 měsíců. Učitelé udržovali se svými studenty a jejich rodiči kontakt prostřednictvím mobilních telefonů, a když to začalo být možné, navštěvovali je za dodržování hygienických nařízení v jejich domovech, aby nebyly odkázané pouze na samostudium.
Od 12. září 2021 mohou v Bangladéši děti z 5., 10. a 12. tříd opět fyzicky do škol. Aby byl zajištěn pouze poloviční počet lidí ve třídě, učí se děti v dopolední a odpolední skupině. Zbývající ročníky zatím mohou do školy pouze jeden den v týdnu.
Další podrobnosti o současné podobě výuky v Bangladéši se dozvíte v tomto článku.
I když nám to tak nezní, žít v dětském domově International Needs je pro děti v Bangladéši velká výhra. Na sedm měsíců se musely zavřít i dětské domovy Savar a Bethany.
O svém návratu za rodinou během pandemie vypráví osmák Liu:
„Kvůli epidemii koronaviru jsem minulý rok zůstal dlouhých sedm měsíců doma. Finanční situace naší rodiny je velmi špatná. Můj otec má velmi skromný výdělek. Kvůli koronaviru však neměl vůbec žádnou práci, takže jsme začali mít velké problémy s nedostatkem jídla. Někdy jsme nejedli celý den nic. Díky podpoře zasílané z Bethany jsme od druhého měsíce měli dvě jídla denně. Hodně jsem doma zhubl. V současné době jsem zpátky v Bethany a cítím se tu velmi dobře. Najím se dosyta a jsem zase zdravý jako dřív. Kromě toho mohu studovat a také duchovně růst.“
Liu se díky podpoře svého dárce mohl vrátit ke studiu v dětském domově.
Tyto děti z dětského domova však ještě svého podporovatele hledají.
Kvůli protiepidemickým opatřením zatím učitelé nesmí docházet za dětmi do dětského domova.
Dětský domov se ale postaral o to, aby se učitelé a děti mohli setkávat skrze online výuku, a zaměstnanci domova pomáhají dětem s plněním samostatných úkolů.
Věděli jste, že i Vy můžete pravidelnými dary i jednorázovým příspěvkem přispívat či přispět libovolnou částkou na chod dětského domova Savar či Bethany?
Chcete dostávat náš měsíční newsletter „Čerstvé zprávy“ se zprávami z podpořených projektů? K odběru se přihlaste zde.