Krom samotného Jižního Súdánu navštívil ředitel nadace v červnu také uprchlické tábory na severu Ugandy, kde kvůli násilí v jejich zemi žije téměř milion Jihosúdánců. Několik desítek dětí v těchto táborech chodí do školy díky podpoře českých dárců.
Srdcem všech aktivit na pomoc Jihosúdáncům je emeritní arcibiskup Bernard. Sám vyrostl jako sirotek v uprchlickém táboře. On i jeho spolupracovníci podporují každý několik sirotků z vlastních skromných prostředků. Vědí, že bez vzdělání jsou děti a mladí lidé v táborech bez budoucnosti.
Ředitel Nadace Mezinárodní potřeby navštívil v červnu spolu s jihosúdánským týmem a členy Spolku pro Jižní Súdán dva uprchlické tábory na severu Ugandy.
Uganda je na africké poměry docela malá země, ale hostí 1,5 milionu uprchlíků, kteří se do ní ukryli před genocidou ve Rwandě nebo občanskou válkou v Kongu. Z celkového počtu všech uprchlíků 60 % přišlo kvůli ozbrojeným konfliktům z Jižního Súdánu.
Na západním břehu Nilu navštívil tým tábor Palorinya, kde se setkal s jedenácti dětmi podpořenými z ČR. Na otázku, jaká byla nejšťastnější chvíle v jejich životě, odpovídaly tyto děti: „To bylo, když jsem se dozvěděl/a, že si mě vybrali dárci a budou podporovat mé vzdělání.“
Mohli byste svou podporou poslat tu nejšťastnější zprávu dalšímu z jihosúdánských dětí?
Na východním břehu Nilu leží uprchlický tábor zvaný Palabek nebo také Lamwo podle okresu, ve kterém se nachází. Tento tábor navštívili členové Spolku pro Jižní Súdán v roce 2017, pár týdnů po jeho založení. Díky tomu měli nyní možnost srovnání.
Před pěti lety šlo o čistě stanový tábor. Dnes má tábor 9 zón na rozloze o velikosti zhruba jednoho okresu. Každá rodina dostane po příchodu od UNHCR (Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky) přidělený pozemek 30 x 30 m, plachty na přístřešek, přikrývky, základní nádobí a potraviny a kanystry na vodu.
V nejstarší zóně mají již lidé postavené tradiční hliněné chýše s doškovou střechou a okolo chýší pěstují fazole, kukuřici, proso, čirok či kasavu. Tato část tábora vypadá jako nezvykle veliká a hustě obydlená vesnice. Nejmladší 9. zóna se plní nově příchozími, kteří začínají od nuly a žijí pod přístřešky z plachet.
Záleží Vám na dětech z Jižního Súdánu, ale nechcete se zavazovat k pravidelné podpoře konkrétního dítěte?
Staňte se přítelem sirotků v Jižním Súdánu a podpořte děti jednorázovým nebo opakovaným darem v libovolné výši. Děkujeme za každý příspěvek pro lepší vyhlídky těchto dětí.
Chcete dostávat náš měsíční newsletter „Čerstvé zprávy“ se zprávami z podpořených projektů?
K odběru se přihlaste zde.