Jak prožívají pandemii chudé rodiny v Nepálu? Situace je samozřejmě všude na světě podobná, ale výchozí podmínky rodin tak odlišné od našich. Přečtěte si, jak v Nepálu pomáhá podpora z ČR.
V Nepálu byla podobně jako v jiných zemích preventivní domácí karanténa na jaře velmi přísná. Krátké uvolnění vystřídalo vzápětí opětovné zpřísnění. Mnoho rodičů dětí, které podporujete v programu adopce dětí na dálku, se živí jako dělníci za denní mzdu a kvůli karanténě přišli ze dne na den o příjem. Nepálská kancelář i nadále posílá rodinám podpořených dětí měsíční podporu od českých dárců. Pro tyto chudé rodiny je vaše podpora nyní ekonomicky snad ještě důležitější než kdykoliv předtím.
Školy jsou v Nepálu stále zavřené a některé organizují online výuku. Pro mnoho dětí je však tato forma vyučování nedostupná. Učí se proto samostudiem z učebnic, které mají doma. Nebo si alespoň opakují dříve probranou látku, aby byly schopné se přidat, až se školy otevřou. Zkoušky studentů posledních ročníků středních škol a vysokoškoláků by nicméně měly proběhnout. Zatím však není stanoven přesný termín. Datum návratu ostatních dětí do škol také dosud není znám. Nepál je nyní zhruba za polovinou školního roku, který trvá do konce března.
Děti adoptované na dálku v Nepálu již ve svém vzdělání urazily dlouhou cestu. Díky jejich dárcům, kteří je na ní doprovázejí. Nemůžeme pomoci všem chudým dětem na světě, ale třeba právě Vy můžete pomoci alespoň jednomu. Pokud ještě nemáte v Nepálu svého školáka, můžete se podívat na děti hledající dárce pro své vzdělání.
Děti teď zůstávají doma, pomáhají v domácnosti, hrají si, sledují výukové programy v televizi, dívají se na filmy, mají online výuku, učí se domácím pracím… však to znáte ze svých domovů.
Nepálský koordinátor adopce Pranesh je s dětmi a jejich rodinami v kontaktu prostřednictvím telefonu a Messengeru. Během telefonických rozhovorů se dětí ptá, jak prožívají stávající situaci a čím tráví svůj čas. A my vám přinášíme několik nahlédnutí do nepálských domácností:
Elisha žije se svým otcem, matkou, starším bratrem a mladší sestrou v malém zděném domku. Během pandemie má online výuku, pomáhá matce s domácími pracemi, sleduje televizi a vypracovává úkoly. Jelikož je její otec pastorem a církve jsou v důsledku nouzového stavu stále uzavřeny, má rodina ekonomické problémy. Díky podpoře českých dárců však Elishino vzdělání není ohroženo.
Reuben studuje umění na vysoké škole. Byl jedním z prvních vysokoškoláků v našem programu a nikdy nebylo pochyb, že tento talentovaný mladík si zaslouží podporu. Jeho škola připravila několik online výukových kurzů, dostal úkoly a pracuje na nich. Reuben také plně využívá nouzového stavu ke zdokonalování svých malířských a kreslířských schopností.
Anugrah žije se svým otcem, matkou a mladší sestrou. Jeho škola nenabízí možnost online výuky. Anugrah tráví čas zdokonalováním se v nepálské písance a počítáním matematických příkladů. Matematika ho velmi baví. Když má volno, spolu se sestrou kreslí a dívají se na pohádky.
Sushmitu telefonicky informovala její učitelka, že se v závěrečných zkouškách 9. třídy umístila na 3. místě z celé třídy. Blahopřejeme! Desátá třída je závěrečným ročníkem základní školy a je tedy velmi důležitá pro postup na střední školu. I když Sushmitina škola neorganizuje online výuku, Sushmita alespoň pozorně sleduje vysílání státní televize pro 10. třídy. Ve volných chvílích se pak učí vařit.
O situaci našich projektů a podpořených v době pandemie v dalších zemí si můžete přečíst v tomto článku.