Situace našich projektů a podpořených v době pandemie
Aktualizováno: 3. 12. 2020
Milí dárci,
pandemie ovlivnila životy „Vašich“ podporovaných dětí a jejich rodin. Vaše dary jim pomáhají přežít toto těžké období. Pandemie ovlivnila i české děti, i když ne existenčně, jako tomu je v zahraničí. V zahraniční části článku najdete i informace o odesílání Vašich případných zásilek poštou do zahraničí.
Program Zdravá mládež v ČR
Tým lektorů programu Zdravá mládež se letos navzdory velmi těžké situaci rozšířil v rámci grantového řízení z dvaceti podporovaných lektorů na 28. Ti všichni by mohli přinést své životodárné poselství asi 80 000 dětem na českých školách za rok. Opětovné uzavření škol ale děti často o tuto cennou službu připravilo. Lektoři si mezitím mohli vylepšit své programy či rozšířit svou nabídku. Rozšířila se také on-line komunikace, ovšem zejména kvůli kapacitě škol v omezeném rozsahu.
V září našli lektoři na školách široce otevřené dveře. Děti se (některé možná poprvé!) výslovně těšily do školy. O to více se těšily na jejich programy, velmi je potřebují!
Lektorům jsme zachovali naši podporu, aby se mohli po skončení epidemiologických omezení vrátit opět v plné síle ke své službě. Děkujeme, že zůstáváte s námi i s nimi, děkujeme za podporu programu Zdravá mládež!
Pandemie ani v nejmenším neuhasila touhu lektorů sloužit mladé generaci. Na jejich službu nám můžete přispět např. tím, že se připojíte k naší každoroční Vánoční sbírce.
Mimo to trvá průběžná možnost podporovat program Zdravá mládež.
Zahraničí
Každá ze zemí, s níž spolupracujeme na programu dálkové adopce dětí, vyhlásila od konce března či poloviny dubna nouzový stav. Omezení v důsledku pandemie koronaviru se od té doby několikrát zmírnila a opět zpřísnila dle vývoje počtu nakažených. Následky karantény dopadají velmi těžce na chudé obyvatele málo rozvinutých zemí. Potřebují pomoci více než kdy jindy, proto prosíme, podporujte je i nadále. Ztratili totiž často možnost i toho nepatrného výdělku, který měli předtím.
Pomozme dětem a jejich rodinám přečkat tuto dobu, aby se opět mohly vrátit do svých škol. V některých zemích provozuje partnerská organizace International Needs (IN) vlastní školy. Pomozme zachovat školy a jejich učitele pro čas, kdy je bude možno opět využívat.
Zprávy od dětí a studentů
Zahraniční partneři ze všech zemí nám zvládli elektronicky poslat dosavadní letošní zprávy od podporovaných dětí či studentů pro jejich dárce. Vám dárcům je také zasíláme elektronicky. Pokud nám přišla papírová zpráva, pak Vám ji posíláme i klasicky poštou. V některých zemích situace umožnila poslat k nám čtvrté zprávy dětí (vánoční přání) balíkem, jak to bývalo dříve. Dárcům dětí a studentů z Bangladéše, Burkiny Faso, Indie a Ugandy proto budeme moci poslat vánoční přání na papíře. Na zprávy z ostatních zemí ještě čekáme.
Dopisy dětem či studentům, omezení služeb pošty
Do některých zemí stále není možné odesílat zásilky. Proto dárcům nabízíme možnost odeslat dopis „svému“ dítěti přes nás elektronicky. Dopis může obsahovat i nepříliš objemné přílohy jako fotografii nebo naskenovaný obrázek. Zahraniční koordinátoři dálkové adopce dle místních možností doručí dopis konkrétnímu dítěti. Takovým způsobem samozřejmě není možné poslat dětem různé drobnosti a pozornosti, jak jste zvyklí.
Odesílání zásilek do zahraničí poštou
Omezení pošty týkající se odesílání zásilek do zahraničí můžete sledovat zde, nebo se informujte na pobočce nejbližší pošty. Děkujeme za pochopení.
Podrobnosti k jednotlivým zemím najdete níže:
Bangladéš
Partnerská organizace International Needs (IN) musela kvůli karanténě od 17. března uzavřít všechny své školy. Vláda stanovila předběžný termín pro návrat do škol na 15. listopadu. Od poloviny října však v Bangladéši opět stoupají počty nakažených a země zažívá druhou vlnu pandemie. Školy jsou proto zavřené do 19. prosince, kdy začínají třítýdenní prázdniny. Řádný školní rok začíná obvykle v lednu.
Děti mohou sledovat vyučovací programy v televizi, některé školy mají také online lekce. Mnoho dětí v Bangladéši však nemá přístup k internetu.
Děti chodící do škol provozovaných IN dostávají telefonická zadání od svých učitelů, kteří jsou s nimi v pravidelném kontaktu. Rodiny dostávají také měsíční částky podpory, díky nimž mohou pro své děti nakoupit potraviny a hygienické potřeby. V Bangladéši funguje možnost předávat finance prostřednictvím mobilní služby bKash, což je v současné krizi velmi užitečné. Vaše podpora umožňuje rodinám ekonomicky přežít.
Děti bez rodičů či opatrovníků v dětských domovech Savar a Bethany zůstávají v péči zaměstnanců dětských domovů. Oba domovy si včas zajistily dostatečné zásoby potravin.Ceny potravin začaly rychle růst již v prvních dnech karantény. Bangladéšská kancelář IN proto pomáhá také nejpotřebnějším dětem, které nejsou v programu dálkové adopce. Např. dětem navštěvujícím Centrum pro pracující děti v Dháce, rodinám v oblasti Naogaon, Nimghutu, Puthia, Niamatpur, Chila, Mongla a Bagherhat. V každé oblasti pracovníci IN zjistili potřeby, nakoupili, zabalili a rozvezli balíčky s trvanlivými potravinami a hygienickými potřebami.
Do této velmi aktuální pomoci se můžete zapojit i Vy v projektu Malý dar s velkým účinkem. Zachraňte hladovějící Bangladéšany ohrožené pandemií. Víte, že je možné adoptovat si i děti z dětských domovů v Bangladéši?
Aktuální informace Velvyslanectví ČR o situaci v Bangladéši naleznete zde.
Burkina Faso
„Škola Dobré zprávy“, provozovaná organizací International Needs (IN), byla od dubna uzavřená. Zato zdravotní klinika IN měla stále napilno a snažila se pomáhat, jak mohla. Nyní se zdá, že pandemie je v Burkině Faso pod kontrolou a jde o jedinou z našich partnerských zemí, kde nový školní rok začal ve standardním termínu za standardních podmínek. Od prvního říjnového týdne se děti vrátily do lavic své školy, která díky Vašim darům a věrnosti krizi přestála. Jediným omezením je nošení roušek po celou dobu výuky a zvýšená hygiena rukou. Díky Vaší podpoře rodiny dětí po celý čas dostávaly potravinovou pomoc, což jim pomohlo překlenout období karantény.
Chudým dětem chodícím do „Školy Dobré zprávy“ můžete pomoci také v dalších projektech: Malý dar s velkým účinkem. Kupte boty dětem v Burkině Faso. Zvelebit prostředí jejich školy můžete darem do Vánoční sbírky 2020.
Aktuální informace Velvyslanectví ČR o situaci v Burkině Faso naleznete zde.
Filipíny
Karanténa na Filipínách byla velmi přísná, několik měsíců téměř naprostého zákazu vycházení. Situace otřásla ekonomikou chudých rodin. Od července se v některých oblastech omezení rozvolnila a díky tomu mohlo proběhnout předání Vaší potravinové pomoci v projektu Malý dar s velkým účinkem. Jedno vejce každý den, podvýživo na Filipínách, sbohem (který stále pokračuje). Každá z rodin podporovaných dětí také dostala několik potravinových a hygienických balíčků.
International Needs na Filipínách však touží pomoci i rodinám mimo program podpory. Do této pomoci se můžete zapojit i Vy v letošní Vánoční sbírce. Díky pomoci dárců dostane každá z 90 nejpotřebnějších rodin koš plný potravin a Bibli.
Školní výuka probíhala od dubna pomocí programů v televizi. Od druhé poloviny srpna se školy „otevřely“, ale jsou prázdné. Žáci si měli zvolit online vyučování či tzv. modulární výuku. Vzhledem k tomu, že mnoho rodin nemá přístup k internetu, nebo žije v oblasti, kde není signál pro wifi, museli zvolit modulární systém. Ten znamená, že učitelé doručili na stanovená místa vytištěná zadání pro samostudium a žáci mají na stejná místa předávat vypracované úkoly bez kontaktu s učitelem. Termín řádného otevření škol zatím nebyl stanoven. Řádný školní rok začíná obvykle v červnu a končí na konci března nebo začátkem dubna.
Aktuální informace Velvyslanectví ČR o situaci na Filipínách naleznete zde.
Indie – děti
Mezi 25. březnem a 14. dubnem platil v Indii třítýdenní absolutní zákaz vycházení. Mnoho dělníků pracujících za denní mzdu přišlo ze dne na den o příjem. Školy i doučovací centrum „Prayas“ se uzavřely.
Od května se zákaz vycházení vztahoval pouze na noční hodiny. Díky tomu mohla koordinátorka adopce Seema navštěvovat ve slumu podporované děti a jejich rodiny, předávat jim měsíční podporu a ujistit se, že mohou dodržovat preventivní hygienické zásady. Místní křesťanský sbor připravil balíčky potravin a hygienických potřeb a Seema s dobrovolníky je rozdali 110 nejpotřebnějším rodinám.
Školní výuka probíhá formou online hodin, což je pro mnoho dětí ze slumu těžko přístupné. Děti, které potřebovaly pomoc s učením, mohly zavolat učiteli z doučovacího centra Prayas, Sahilovi. Bylo zřejmé, že poradit nebo dovysvětlit látku potřebuje mnoho dětí. Proto se pracovníci doučovacího centra rozhodli vytvořit takové podmínky, aby mohli středisko opět otevřít. Od srpna se díky tomu děti v malých skupinkách mohou znovu v centru Prayas sejít, poradit se a povzbudit. Od 2. listopadu se školy otevřely pro žáky 10. a 12. ročníků, kterými se ukončuje základní a středoškolský stupeň. Termín otevření škol pro ostatní ročníky zatím nebyl stanoven. Řádný školní rok začíná obvykle první týden v červenci.
Chudým indickým dětem ze slumu můžete pomoci i darem na přikrývky v letošní Vánoční sbírce.
Aktuální informace Velvyslanectví ČR o situaci v Indii naleznete zde.
Indie – nepálští studenti biblických škol
Studenti museli na konci března dočasně opustit školu a pokud to bylo v jejich možnostech, odcestovali domů, tzn. do Nepálu, příp. jiných částí Indie či do Bhútánu. Část financí, určených pro osobní účely, jim umožnila uhradit náklady na cestu. Díky podpoře dárců mohli zaplatit poplatky svým školám a zajistit si obživu. Studenti navštěvují online výuku, čtou doporučenou literaturu, připravují si online kázání a prakticky pomáhají ve svých domovských společenstvích a komunitách.
Řádný školní rok začíná obvykle v první polovině července.
Těmto studentům můžete pomoci tím, že se přihlásíte k pravidelné podpoře některého z nich.
Aktuální informace Velvyslanectví ČR o situaci v Indii naleznete zde.
Jižní Súdán
Pandemie koronaviru prozatím znemožnila naše plány pro spuštění adopce sirotků (na dálku) z Jižního Súdánu. Školy se uzavřely a není zřejmé, kdy se situace vrátí do alespoň určité předvídatelnosti. Řádný školní rok obvykle začíná v únoru. Nejistota v zemi vede ke zvýšené kriminalitě a násilí. Garant programu na jihosúdánské straně, arcibiskup Bernard, byl vykraden a přišel tak o velkou část elektroniky. Několik měsíců jsme o něm neměli žádné zprávy. Pokusili jsme se mu telefonovat. Ale jde to jen v některých denních dobách a několik minut těžko srozumitelného hovoru stojí stovky Kč. V Jižním Súdánu je infrastruktura velmi bídná a žel se zde může stávat, že na čas ztrácíme možnost spojení. Země je ohrožena hladem. Sirotci ze sirotčince Komunita milosti jsou většinou mimo sirotčinec u různých opatrovníků, kteří jsou schopni se o ně postarat. Několik jich přebývá doma u arcibiskupa Bernarda. Lidé se nesmějí shromažďovat ani vzdalovat ze svých domovů. Školy mají dětem zadávat úkoly po telefonu a organizovat výuku po Skypu. To je pro velmi mnoho dětí naprosto nedostupné řešení a jejich vzdělávání tak je přerušeno. Naši místní partneři jsou schopni dětem a rodinám, v nichž žijí, zaopatřit praktickou pomoc. V této těžké situaci je to třeba víc než kdy jindy. Dětem můžete pomoci přestát toto nejisté období i Vy svými příspěvky do projektu Malý dar s velkým účinkem. Staňte se přítelem sirotků v Jižním Súdánu.
Aktuální informace Velvyslanectví ČR o situaci v Jižním Súdánu naleznete zde.
Nepál
V Nepálu byla podobně jako v jiných zemích preventivní domácí karanténa na jaře velmi přísná, poté několikrát zmírněna a opět zpřísněna. Koordinátor adopce Pranesh je v kontaktu s dětmi a jejich rodinami prostřednictvím telefonu a Messengeru. Mnoho rodičů se živí jako dělníci za denní mzdu a přišli kvůli karanténě ze dne na den o příjem. Nepálská kancelář i nadále posílá rodinám podpořených dětí podporu, která je pro ně nyní ekonomicky nesmírně důležitá. Během našeho léta proběhly v Nepálu poměrně rozsáhlé povodně, které způsobily nebezpečné sesuvy půdy. Pracovníci International Needs poskytli potravinovou pomoc několika komunitám zasaženým ztrátou pracovních příležitostí a nepříznivým počasím.
Školy jsou v Nepálu stále zavřené a mají organizovat online výuku. Pro mnoho dětí v Nepálu je však tato forma vyučování nedostupná. Učí se proto samostudiem z učebnic, které mají doma, nebo si opakují dříve probranou látku, aby byly schopné se opět chytit, až se výuka obnoví. Budovy škol zatím slouží jako karanténní a testovací centra. Zkoušky studentů posledních ročníků středních škol a vysokoškoláků by nicméně měly proběhnout. Zatím však není stanoven přesný termín. Školy se připravují, aby mohly studenty prezenčně vyzkoušet a neohrozit jejich zdraví. Datum návratu ostatních dětí do škol zatím nebylo stanoveno. Řádný školní rok základních škol začíná obvykle na přelomu dubna a května.
Nepálským dětem pomůžete tím, že se přihlásíte k adopci dětí na dálku.
Aktuální informace Velvyslanectví ČR o situaci v Nepálu naleznete zde.
Uganda
Ugandský prezident vyhlásil na konci března v zemi nouzový stav a úplný zákaz vycházení, který platil do konce května. Pohyb obyvatel byl omezen pouze po jednom a pěšky. Školy se uzavřely podobně jako v jiných zemích. Později se opatření zmírnila na nošení roušek na veřejnosti a zákaz scházení ve více než šesti osobách. Ač si pandemie v Ugandě také vyžádala několik desítek obětí, nejhorší dopady na obyvatelstvo jsou ekonomické. Rodiče podporovaných dětí provozující malé podnikání, jako kadeřnické služby či prodej výpěstků, neměli během nejpřísnější karantény pro své produkty kupce. Pokud vzácně měli nějaké úspory, věnovali je na nákup sazenic, aby vypěstovali základní potraviny na obživu pro své rodiny. Díky podpoře dárců každá z podporovaných rodin dostala od International Needs (IN) balík s trvanlivými potravinami. IN v Ugandě provozuje školy s vlastními zaměstnanci. Musela se tedy postarat o jejich náklady přesto, že škola nesměla být v provozu. Díky Vaší věrnosti se děti budou mít kam vrátit. Plošná školní výuka probíhala prostřednictvím pořadů v státní televizi a rozhlase. Učitelé připravili, vytiskli a doručili pro všechny žáky škol IN také materiály pro daný ročník k samostudiu. Školy se v Ugandě směly otevřít 15. října, avšak pouze pro ročníky, jimiž se končí vzdělávací stupeň (7. třída základní školy, 4. ročník střední školy a poslední ročníky učňovského studia). Bude-li epidemiologická situace příznivá, otevřou se školy pro zbytek žáků na začátku února, kdy začíná nový školní rok.
Aby tamní děti mohly bezpečně studovat, musí být vybaveny rouškami: můžete jim na ně přispět i Vy v letošní Vánoční sbírce.
Mnohé ugandské děti také čekají, až se jich někdo ujme. Třeba jste to právě Vy.
Aktuální informace Velvyslanectví ČR o situaci v Ugandě naleznete zde (případně slovensky zde a případné budoucí zprávy zde).