Díky křesťanským dětským domovům organizace International Needs v Bangladéši mohou i děti z nepředstavitelně chudých poměrů zdravě vyrůstat, učit se a rozvíjet své talenty. Děkujeme Vám za podporu této služby.
V roce 2022 přispěli dárci z ČR 16 500 Kč na chod chlapeckého dětského domova Bethany a 43 220 pro dívčí dětský domov Savar. Ze srdce děkujeme!
Chlapecký dětský domov Bethany: V roce 2022 poskytovala dětská vesnička Bethany domov 157 dětem. Mnoho z nich pochází ze sociálně vyloučených komunit, kde kvůli jejich kmenovému původu nebo křesťanské víře rodičů nemohou naplnit ani základní lidské potřeby. Mnozí jsou z nepředstavitelně chudých poměrů, protože do života jejich rodičů zasáhla nemoc nebo neštěstí.
Do Bethany přichází děti často podvyživené a zanedbané, získávají zde ale laskavou péči a vedení, pravidelnou a pestrou stravu, lékařský dohled, vzdělání a duchovní formování.
Dětský domov zaměstnává 9 učitelů. Studijní výsledky mají děti oslňující: ze čtyř studentů, kteří skládali státní maturitu, dostali 3 jedničku a jeden dvojku!
Krom běžných předmětů se děti učí také spoustu praktických věcí pro život, např. šití oděvů, práce s počítačem či pěstování rostlin. Mají také mnoho příležitostí nacházet a rozvíjet své přirozené talenty.
O tom vypráví Shanta: „Když jsem byl přijat do Bethany, byl jsem ještě malý, teď už jsem v 9. třídě. Za tu dobu jsem se tu naučil spoustu věcí a osvojil si mnoho dobrých návyků. Také jsem objevil svou zálibu v herectví. Každý týden mám příležitost hrát a vést ostatní v přípravě biblické scénky. Tak se zlepšuji i dělám druhým radost. Moc rád bych se jednou stal dramaturgem nebo hercem.“
Jeho spolužák Shubho zase komponuje hudbu a vyučuje hudební teorii ostatní hochy. A to dokonce přesto, jak sám říká, že při příchodu do domova „nic neznal a o nic neměl zájem.“
O rok starší Pitar skládá básně, což je v Bangladéši hluboká tradice, ke které by se těžko dostal v chudičkých poměrech, ze kterých pochází.
Rimon se díky pobytu v domově naučil malovat a zdobí Bethany svými obrázky a plakáty k různým příležitostem. Sám říká: „Umím už velmi dobře nakreslit cokoliv. Můj život tím úplně zkrásněl.“
Muset žít v dětském domově nám asi nezní jako radostné dětství, ale moci žít v domově International Needs je pro děti v Bangladéši vysvobození z podvýživy a mnohdy jediná šance na vzdělání a rozvoj jejich talentů.
Jedním z nejmladších obyvatel domova je Shimon. Pochází z bangladéšské oblasti Barisal, kde žijí jeho rodiče a malá sestra v přístřešku z plátů plechu podepřených bambusem a obložených suchými listy. I za bydlení v této chatrči musí platit nájem.
Shimonův otec je hluchoněmý, většinu příjmu pro domácnost proto zajišťuje Shimonova matka, která nabízí sousedům v okolí různou výpomoc, a z toho, co přinese, se rodina živí. Žijí doslova z ruky do úst. Aby mohl Shimon chodit do školy, přivedla ho jeho maminka do dětského domova Bethany.
Bylo mu právě pět let. Shimon ještě neuměl pořádně mluvit, neuměl se sám najíst ani ustrojit, navíc potřeboval i lékařskou péči pro své podvyživené tělíčko. Za několik dní se ale skamarádil s ostatními chlapci, začal s nimi jíst a učit se od nich dalším dovednostem.
Teď už Shimon chodí do 2. třídy a učení mu moc jde. Je vždy upravený a dobře naladěný, také jeho zdraví se zlepšuje. Je vděčný dárcům za možnost žít v dětském domově Bethany.
Shimon a další chlapci mohou díky podpoře svého dárce zdravě vyrůstat, učit se a rozvíjet své talenty v dětském domově.
Tyto děti však ještě na svého dárce čekají.
Změňte prosím svou podporou úděl některého z nich.
Dívčí dětský domov Savar: Celkový počet dětských obyvatelek domova v roce 2022 byl 220. Probíhá tu výuka od školky po 10. třídu (nižší střední škola), 10 děvčat z celkového počtu ze Savaru dochází na vyšší střední školy v okolí. V dětském domově působí 10 učitelů.
Pravidelně každé dva měsíce probíhá lékařská prohlídka a kontrola výšky a váhy dětí. Děti od páté třídy a starší dostaly dvě dávky očkování proti koronaviru a očkování proti tetanu.
Krom pravidelné výuky si děvčata uspořádala debatní soutěž na téma využití mobilních telefonů a vedou si kroužky biblického studia. Praktické dovednosti získávají dívky na lekcích šití a práce s počítačem.
Volný čas tráví děvčata ráda tancem, hrou na hudební nástroje a zpěvem. Proto dětský domov oslovil profesionální učitele hudby a tance. Učitelka tance dokonce vystupuje v pořadech bangladéšské televize. Hudba a tanec pomáhají dětem aktivovat tělo a relaxovat mysl, soustředit se a trénovat trpělivost. Učí je píli, dávají jim radost z úspěchů a rozvíjí jejich mozek pro učení se dalších předmětů.
„Neuměla jsem si ani představit tak krásné místo,“ říká o Savaru Brishti, jedna z dívek, které zde žijí. „Moji rodiče jsou staří a nemohou už pracovat. Jsem nejmladší ze čtyř sourozenců. Nejstarší bratr se oženil a odstěhoval s novou rodinou, sestra pracovala v nemocnici, ale zemřela, když se nakazila leprou. Byla to pro nás hrozná tragédie. Druhá sestra proto přestala chodit do školy a začala pracovat v oděvní továrně, abychom měli nějaký příjem. Její plat je ale nízký i na zaplacení základních potřeb. V roce 2018 jsem proto přišla do dětského domova Savar a nyní jsem už v 8. třídě. Učíme se tady, jak být dobrým člověkem, respektovat ostatní a mít je rádi. Také se tu učím hudbě, miluju zpěv! Tančíme, šijeme, vaříme, pracujeme na počítači… Chtěla bych se stát lékařkou chudých lidí a poslat tak dál tu úžasnou péči, kterou tady dostávám.“
I letos budou dětské domovy v Bangladéši vděčné za Vaši pomoc. Pravidelnými dary i jednorázovým příspěvkem můžete přispívat či přispět libovolnou částkou na chod dětského domova Savar či Bethany. Podrobnosti včetně darovacích nástrojů najdete zde.
Chcete přispívat konkrétnímu dítěti?
Podpořte některé z dětí z dětského domova v Dálkové adopci PLUS®.
Chcete dostávat náš měsíční newsletter „Čerstvé zprávy“ se zprávami z podpořených projektů?
K odběru se přihlaste zde.