V dětských domovech v Bangladéši žijí děti, které rodiče nemají nebo o které se rodiče kvůli své chudobě nemohou postarat. Místo živoření a celodenní dřiny už v dětském věku zde děti mohou chodit do školy, rozvíjet se, mít volný čas. A to také díky dárcům z Čech.
V roce 2023 přispěli dárci z ČR na chod dětských domovů v Bangladéši 92 110 Kč, z toho na dívčí domov Savar 59 310 Kč a na chlapecký domov Bethany 32 800 Kč.
„Jsem tak rád, že mohu studovat v dětském domově Bethany!“ vypráví Shayan Pandey, který chodí do 4. třídy a v domově Bethany žije už několik let. Když před pěti lety zemřel jeho tatínek, maminka byla bezradná, zůstala sama na šest dětí. Sama nemohla uživit tak velkou rodinu. V r. 2019 se ale naskytla příležitost a malého předškoláka Shayana přijali do domova Bethany. Shayan vypráví: „Kdybych zůstal doma, nikdy bych do školy nechodil. Po příchodu do domova jsem najednou mohl jíst dobré jídlo, dostávám knihy, sešity i pera. Pro učení tu je velmi dobré zázemí. Kromě studia taky zpíváme, hrajeme divadlo nebo kriket. Jsem za to organizaci International Needs vděčný.“
Statistika a některá fakta z roku 2023
– Ke konci roku 2023 bydlelo v Savaru 202 děvčat a v Bethany 130 chlapců.
– 16 dětí z domovů loni úspěšně dokončilo závěrečnou zkoušku na střední škole (Secondary School Certificate).
– Každý měsíc probíhají v domovech pravidelné lékařské prohlídky, na kterých lékaři sledují výšku a váhu dětí a dle potřeby děti očkují.
– V dívčím domově Savar loni 40 děvčat prodělalo plané neštovice.
– Ve volném čase děti hrají nejradši kriket, šachy nebo ludo (stolní hra typu „žebříky a hadi“), mohou se dívat na televizi.
Denní řád domovů ve všední den
5:30 budíček a ranní hygiena, modlitba, samostudium na pokojích
9:30 škola v domově
16:00 úklid učeben, volný čas
18:00 – 21:00 čas na úkoly do školy, volný čas
Do domova přichází děti, které doma neměly co jíst, bývají hubené a podvyživené, proto se v domovech velmi dbá na vyváženou stravu. Každý den se na jídelníčku objeví různé druhy zeleniny, luštěnin, ryb, masa a vajec. Čtyřikrát měsíčně se podává sójové kari, které je bohaté na bílkoviny. Kromě toho dostávají děti 2x denně sladké.
Učitelé v domovech stále promýšlí, jak děti co nejefektivněji učit. S menšími dětmi čtou příběhy doplněné obrázky a o přečteném si společně vypráví. Zařazují básničky. Pořádají různé soutěže na procvičení anglických a bengálských písmenek. Věnují se zvlášť slabším žákům, dokud se vše nenaučí.
V domově Bethany se osvědčilo zavést speciální třídu pro slabší žáky, učitelé se jim zde mohou věnovat cíleně, tak jak to chlapci právě potřebují. Každý den se v hodinách věnují také etické výchově. Učí se práci na počítači. Dívky se mohou již tradičně účastnit kurzu šití.
Děkujeme, že myslíte na ty nejnuznější děti z Bangladéše!
Na chod dětských domovů můžete stále přispívat. Přispějte, kolik a jak často si sami zvolíte.
Nebo si vyberte k pravidelné podpoře konkrétní dítě z dětského domova.