Během pandemie covidu-19 přišlo v Bangladéši o příjem obrovské množství lidí. A situace se nelepší. Organizace International Needs poskytuje pomoc, komu může. Není to mnoho v porovnání s počtem potřebných lidí, ale pro konkrétní lidi je pomoc nedocenitelná, a to díky darům z Čech.
V roce 2023 dárci z ČR na projekt „Zachraňte hladovějící Bangladéšany“ přispěli 27 650 Kč, díky tomu dostalo 40 rodin velký balík trvanlivých potravin.
Každý balík obsahoval 10 kg rýže, 4 kg čočky, 1 kg oleje, 1 kg soli, 2 kg mouky, 5 kg rajčat, 2 ks mýdla na ruce, 2 ks mýdla na praní prádla, 5 ks roušek. Příjemce pomoci vytipovali pracovníci International Needs mezi mnoha potřebnými z Dháky, hlavního města Bangladéše, a to zejména ve čtvrtích Meradia, Nondipara, Sobahanbug aj. Vždy se jednalo o chudé, nemocné, tělesně postižené nebo sirotky.
Nurul je otec pětičlenné rodiny, všichni spolu bydlí v jedné jediné místnosti, která je zároveň kuchyní, ložnicí i obývacím pokojem. Záchod sdílí s deseti dalšími rodinami z okolí. Nurul před covidem pracoval jako správce v mateřské školce. Během dlouhých lockdownů o práci ale přišel a na obživu rodiny padly všechny úspory. Ani po covidu se mu nepodařilo najít pořádné zaměstnání. Aktuálně se živí svozem odpadků z domácností, na zajištění jídla pro celou rodinu to ale nestačí. Právě tato rodina dostala balík trvanlivých potravin z darů českých dárců.
Nurul vyjádřil svou vděčnost takto: „Doma nás je více, než kolik jsem schopen nasytit. Život je tak těžké žít. Teď ale bude naše žití dobré po celé dny díky pomoci od Vás! Moc Vám děkuji!“
Rabeya a Rajiv mají jednu dcerku, do covidu se jim docela dařilo, Rajiv tahal rikšu a Rabeya prodávala zeleninu. Během covidu se ale vydělávat nedalo a jako mnoho jiných za svou obživu utratili vše, co měli naspořené. Rajiv objevil jediný možný zdroj příjmu, který se nabízel, za peníze začal prodávat svou krev. Tak to šlo den za dnem. Časté „darování“ krve se výrazně podepsalo na jeho zdraví. Rikšu sice tahá dál, ale už je to pro něj kvůli podlomenému zdraví náročné a nemůže to dělat pravidelně. Navíc si rikšu musí půjčovat, což je další finanční zátěž. I Rabeya pokračuje ve své práci a prodává zeleninu jako před covidem, jenže aby si zeleninu na prodej obstarala, musí si půjčit, tím se náklady opět zvětšují. A když zaplatí za pronájem obytné místnosti, tak už jim na jídlo skoro nezbývá.
Rabeya je moc vděčná, že jejich rodina dostala balík potravin: „Díky Vaší laskavosti se nám bude zase nějakou dobu dobře dařit. Bůh Vám žehnej!“
Děkujeme za každou korunu, kterou jste darovali hladovějícím lidem z Bangladéše! Přispívat můžete stále – jak často a v jaké výši chcete.